Grocery Store Tour Revealed On Video

By

Vince Del Monte, WBFF Pro Fitness Model, Certified Fitness Trainer
and Nutritionist and author of No Nonsense Muscle
Building.

I almost got into a car accident while filming this next video for you!

But that won’t stop me from taking you on a trip to the grocery store and showing you how to use your meal plan to shop for rapid fat loss.

You probably already do grocery shopping with some regularity and you probably have a rough idea of what you’re going to buy each week.

  • But how can you be sure if you’re buying the right amount of foods to lose weight and still enjoy eating?
  • How you can be sure you’re not over spending and buying over priced name brands?
  • How can you ensure you get in and out without sabotaging your waist line and compromise your health the next week?

It’s really important that you watch this fun and educating video.  It’ll take about 12-minutes to watch but will save you over 12-minutes every time you go to the grocery store and keep at least 12 pounds of fat off your love handles.

Click here to subscribe to my YouTube channel for more great nutrition tips!

While you’re watching, I want you to listen for ONE TAKE-HOME piece of advice you’re going to implement this week. Share it with us below.

Let’s summarize some of the principles you just watched for healthy food shopping:

Perimeter Shopping – You will notice that most of the whole foods that have minimal processing are located around the perimeter of your grocery stores such as the produce section, the deli, the butcher shop the fresh bakery and the dairy section.

The middle isles of the grocery store are where the highly processed and packaged foods are stored. This is where you will find all sorts of boxed, canned, jarred and bagged foods.

As a general rule the less food you buy from the middle isles the better off you’re more likely to be for both fat loss and overall health.

In fact if you want one power take home message from this video, it would be to do perimeter shopping as much as possible.

Buy Foods With SHORT Ingredient Lists – The closer you can get to an ingredient list consisting of only one ingredient the better. The next time you are at the grocery store take some time to read the ingredient listing on some of the packaged foods, you’ll probably be shocked at how many additives and preservatives are in so many of the foods we commonly consume.

These are the hidden ingredients that can throw a monkey wrench into your fat loss success and could very well be contributing to all sorts of health issues.

The bottom line is shopping shouldn’t be difficult or confusing, stay on the perimeter of the store as often as possible, try to buy as many whole foods as you can and you will be way ahead in the fat loss and fitness game.

It’s Your Turn – What one piece of advice are you going to implement this week?  Be specific in your answer so everyone can benefit from the shared knowledge.

Vince

VN:F [1.9.8_1114]
Rating: 0.0 (0 votes)
VN:F [1.9.8_1114]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments

33 thoughts on “Grocery Store Tour Revealed On Video

  1. I just want to say I am just newbie to blogs and absolutely loved this web blog. More than likely I’m going to bookmark your website . You absolutely have great articles and reviews. Thanks a bunch for sharing your web page.

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  2. The video does not play 🙁 I noticed it with the previous articles as well. HELP!!

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  3. I can’t open any of the video’s :o(

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  4. Hi everyone! some other ideas for keeping food costs down while getting good healthy stuff. Neighborhood food co-ops, farmers markets (especially when they’re about to close for business) neighbor-to-neighbor fresh-from-the-garden swapping, heck even growing your own produce can be cheaper than buying food from a store. Also one particular usually inner-store aisle to find healthy, low-processed, few-ingredients food is the rice, bean, flour, foreign/Mexican/Asian aisle. Sometimes you can find these low-processed, few-ingredients mixed in with other inner aisle items – in this manner I’m considering nut and peanut butters, all fruit spreads, whole-wheat and other whole grain cereals (such as shredded wheat and wheatabix) and flours for example. Just some ideas and suggestions… Oh also, if time in preparation is sometimes an issue, sometimes from the deli at closing time or other “bargain times” that a store has, one can, for example, buy whole rotisserie chickens for a mere fraction of their usual sale price. (I’m speaking from personal experience of this at one of my usual store stops.)

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  5. Vince, which meal plan are you on? I’m doing the 3000 healthy one, and my grocery costs about $120/week. I’m in Toronto and usually shop at No Frills and Food Basics…

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  6. @jen – You’re getting a great deal of practical information for free, quit your whining.

    Great vid Vince, the bulk of my items do come from the outer isles which include fruit, veg, meat, eggs nuts and dairy.
    Whole grains (oats, lentils etc) olive oil, natural peanut butter, packet tuna and spices come from the inner isles BUT you will notice all of these items follow the second principle – they have a very short ingredients list.

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  7. @Phil

    @Phil – 5 eggs does not equal 800 calories, assuming there are no additives (poached or hard boiled are probably the best options). Eggs contain approximately 75 calories per http://en.wikipedia.org/wiki/Egg_(food)

    Therefore, 5 eggs would be approximately 375 calories.

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  8. Stuff that contain lots of ingredients mix up into a cocktail effect that halts your fat loss and stays there for a while. Right?

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  9. I’m glad you put the ‘take-home’ tip with this video. I REALLY wish you would take the time to actually write up the points in each video so we don’t spend our time with filler and fluff. You could still make the videos for people who want to spend time in their day watching some kind of screen thing, but for the rest of us whose bodies are not our businesses, the info would be there in a much more compact form.
    Anyway, the ‘perimeter’ tip is one I’ve heard elsewhere, the other way around. The processed stuff in the middle is generally less expensive per unit than fresh-baked goods or locally-produced anything. Seems to me a bit of balance is needed–canned pineapple (no sugar added), plain Triscuits, oatmeal, molasses, etc, good stuff from the aisles! Potato salad, white bread or pastries, yogurt drinks–nasties from the perimeter! That said, I fully support local producers whenever I can. Buying local fruit in season is healthy and inexpensive!

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  10. There you go Vince! I like the part about shopping on the outer regions of the store, very valid point! These are the types of videos people need to see! Now, can you also go to a whole foods store and talk about the difference of organic vs. non-organic produce?

    Thanks Vince!

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  11. hey vince

    real educational vid. keep them coming bro! how’s prep for the show?

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  12. What i’m really curious about is how much did it cost ?

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
    • It depends where I shop… I average $80-$100 a week on my groceries but sometimes I can stretch that out to closer to 2 weeks if I end up eating out more than planned.

      VN:F [1.9.8_1114]
      Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
      VN:F [1.9.8_1114]
      Rating: 0 (from 0 votes)
    • And it depends if I buy my protein and veggies organic or not, that can make a huge difference.

      VN:F [1.9.8_1114]
      Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
      VN:F [1.9.8_1114]
      Rating: 0 (from 0 votes)
  13. Yeah, I agree with the perimeter-shopping philosophy, grocery stores here in Sweden are organized the same way. And usually, in the aisles, it’s more of a clutter with all the colored boxes that you can’t really find what you’re looking for anyway.

    Also, take the time to gaze at the ingredient-list on any “light” products that you put in the cart, usually they are packed with other stuff to keep it looking like the normal mayonaise/sourcream/cottage cheese/etc

    By the way, Vince, do you think you can include a little “track listing” in connection with your videos (just underneath the video-box in plain text)? I find some of the music very motivating and suitable for “workout music” that I’d like to get for my iPod.

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  14. I’m going to start watching out for those many ingredient foods that you pointed out, and watching out for the middle aisle foods. Oh and seriously Vince, grocery shopping isn’t that frightening! It’s actually really enjoyable (until you reach checkout).

    Oh and isn’t bread something with many ingredients?

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  15. Originally Posted By RobVince –

    the FIRST thing I need to do is rip the “middle aisles” out of my own cupboards at home. As you say – what’s in the kitchen gets eaten. Once I purge all the crap from my kitchen, I’ll immediately start “perimeter shopping” at the grocery store.

    Rob

    Nice Rob. Thanks for answering the question I originally posted and focusing on your next positive course of action and focusing on what you CAN control.

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  16. Hey,

    How important is natural peanut butter?
    i mean can i just use normal peanut butter, the one i use has about 3gms suger every 2 tbsp.

    Let me know.

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  17. i think 80 calories, Craig, its a surprise to see you here on Vince’s! that grocery is pretty small, the one in my city is 2 times larger!
    but hey Vince, i dont really understand the conversions, i dont have a scale for the food, thouse are expensive and im really on a big bugget, how should i understand the quantities? Craig, Jon anyonne?

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  18. Vince –

    the FIRST thing I need to do is rip the “middle aisles” out of my own cupboards at home. As you say – what’s in the kitchen gets eaten. Once I purge all the crap from my kitchen, I’ll immediately start “perimeter shopping” at the grocery store.

    Rob

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  19. Enough about the eggs…I don’t do dairy because of migraines. With what do you suggest I replace the dairy! Shopping around the perimeter is fantastic. I cut down on time and cash!

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  20. Phil, eggs have about 70cal per bro….where are you getting 800 cals?

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  21. Sorry , but what did you say in the egg whites convertion?16 egg whites gonna be 2 ____ of egg whites..sorry but i missed that part in.

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  22. @Phil – Whole egg 300 calories? I thought it was like 70 to 90 depending on the size. Maybe is an Ostrich egg.

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  23. @Phil

    Phil, According to the United States Department Of Agriculture Food Database:

    1 Large Egg has approximately 72 kilocalories (which is approximately = 300 Kilojoules) …these are just different units of energy measurement and might be where you are getting your 300 number from.

    1 kilocalorie = 4.184 kilojoules

    The types of “calories” we are all referring to are technically called kilocalories.

    So Craig is also correct with his estimation about the number of calories per egg.

    Anyway, this is nothing we need to worry about.

    John

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  24. @craig ballantyne – how so craig? i mean one whole egg! I have a caloric index that says a whole egg is almost 300 calories

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  25. The video doesn’t work for me but I try to use unprocessed items like produce as much as possible.

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  26. Hey Phil, one egg is about 80 calories, so about 400 total for 5 eggs.

    Nice video Vince, drive safe!

    Craig

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  27. Vince

    Perhaps in the next segments either John/Patrick can explain about the calories in the plan. In many posts on your other forum people have picked the meal plan apart calorie counting and wonder as Phil does – Hey, my meal plan is 2000 cal but when I add everything up it’s a billion calories! Well, I exaggerate some but you get the point.

    Also, a grocery list is handy to stay on track. Sure I could go to the grocery store with my list memorized, however, I treat this just like my workouts.
    I have the list of exercises to do. I’ve done them so many times I probably don’t need the list.

    However, I find the list keeps me focused and on track. No wandering. No being side tracked. O.K. that’s me and may be a I’m a little obsessed yet it works for me!

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  28. Yes i already know this vid, somehow Vinces face looks like 3 years ago, i dont know why :), but refering to 3:26, i also seen 5 EGGS in the meal plan, and if im not mistaken 5 eggs is about 800 calories themselves, whithout the others, so is this a misprint?

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)
  29. DanielTheAssasin June 23, 2009 at 10:57 am - Reply

    ive seen this before, but i always go with a mental list at the grocery

    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
    VA:F [1.9.8_1114]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

If you liked this article, you'll LOVE our No Nonsense Newsletter!

Sign up Now and

  • Learn how to eat to get Lean and Ripped…
  • Learn how to lift to get Bigger and Stronger…
  • Learn how to stay motivated to Build Your Dream Body…
  • PLUS… 3 exclusive free gifts as a surprise!

Your Information is 100% Secure With Us And Will NEVER Be Shared With Anyone.